IDÉN IS A VILÁG LEGJOBB MŰSZAKI EGYETEMEI KÖZÖTT A BME A QS RANGSORBAN

Több szakterületi rangsorban is kategóriát lépett előre a BME és hazánkban egyedülállóan a mérnöki, természettudományos és gazdasági szakterületen is a világ legjobb egyetemei között szerepel.

A brit QS (Quacquarelli Symonds) április 10-én publikált 2024-es tudományterületi világrangsorában a mérnöki tudományok területén egyedüli magyar felsőoktatási intézményként került fel a BME a világranglista 243. helyét megszerezve. A természettudomány tágabb szakterületen a BME a tavalyi 401-450. helyről idén a 377. helyrelépett előre.

A Műegyetem idén első ízben két új rangsorba is bekerült, ezek a társadalomtudományok és menedzsment (501–550.) és a környezettudományok (510-520.) rangsor, ezzel a BME már három tágabb és tizenkét szűkebb szakterületi listán is helyezést ért el.

Kiválóan szerepelnek a BME műszaki képzései a QS szűkebb, szakterületi rangsoraiban is. Mind az öt, a BME által oktatott mérnöki szakterületen a legjobb, vagy egyedüli magyar egyetemként rangsorolták a BME-t.

Négy szűkebb szakterületi rangsorban kategóriát lépett előre a tavalyi helyezéséhez képest, így a legjobb 200 intézmény között szerepel az építőmérnöki és szerkezetmérnök, 250-ben villamosmérnöki, 300-ban a számítástudományi és információs rendszerek, és 350-ben a fizika-csillagászat szakterületen, megelőzve az ELTE fizikus képzését.

A gépészmérnöki, valamint repülőmérnöki és gyártástechnológiai szakterületen a világ legjobb 200 képzése között van idén is a BME. A vegyészmérnöki képzést pedig idén is a világ legjobb 350 képzése közé rangsorolták.

Továbbra is egyedüli szereplő hazai építész képzőhelyként a rangsorban a BME, a legjobb 240 közötti pozícióval.

A matematika képzések rangsorában idén a BME ismét a világrangsor 251-300. helyén szerepel a Műegyetem matematikus képzése, így az ELTE mellett a BME az első számú képzőhely Magyarországon.

Az anyagtudomány –a rangsor egyedüli hazai szereplőjeként– és a kémia szakterületeken a világ legjobb 400 egyeteme közé sorolták. A társadalomtudományos és menedzsment tudományterületen belül az üzleti és menedzsment tanulmányok világranglistára is felkerült a BME, ahol az 551-600. helyen szerepel.

A QS az egyik legmérvadóbb egyetemi rangsor, mely a világ egyetemeinek legjobb 4-5%-át állítja rangsorba. Idén a rangsorkészítő szakemberek a világ legjobb 1559 felsőoktatási intézményét rangsorolták.

A QS több, mint 16 ezer képzést értékelt öt tudományterület ötvenöt szűkebb szakterületén az akadémiai elismertség, a munkáltatói vélemények, a hivatkozások, a Hirsch-index, valamint a nemzetközi kutatási együttműködések alapján.

1. táblázat – A BME a szakterületi rangsorokban.

Szakterület

Világranglista helyezés

Hazai helyezés

Engineering - Civil & Structural (építőmérnöki és szerkezetmérnök)